Description
Baffle filter, Size 60 cms, FRP housing, Push button control, Lifetime warranty, 2 powerful 40 W lamp
Baffle filter, Size 60 cms, FRP housing, Push button control, Lifetime warranty, 2 powerful 40 W lamp
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Installation of Chimney is charged extra to customer and needs to be paid directly to the service engineer at the time of Installation., For Issues, please contact the brand on – EMAIL: cr@glenindia.com., For requesting an installation/demo for this product once delivered, please call GLEN customer support directly on 9266655555 and provide the products model name. |
| Brand | GLEN |
| Model Number | GL 6077 BLK 1000 m3/hr 60 cm Hood Chimney |
| Brand Color | BLACK |
| Finish | GLASS AND MATT STEEL |
| Shape | SLEEK |
| Mount Type | Wall and Ceiling Mounted |
| Material | Steel |
| Air Suction Capacity | 1000 CMH |
| Control Panel Type | PUSH BUTTON CONTROL |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | GL 6077 BLK 1000 m3/hr 60 cm Hood Chimney |
| Color | Black |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | ON and OFF |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 1000 |
| Engine Power | 95 |
| Height | 50 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 25 cm |
| Weight | 8.4 kg |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | MANUFACTURER |
| Service Type | MANUFACTURER |
| Covered in Warranty | CHIMNEY WARRANTY |
| Not Covered in Warranty | GLASS WARRANTY |
Reviews
There are no reviews yet.