Description
GENERALBrandGlenModel NumberEGG MASTER 3036Cooking ModesSoft Boiled, Medium BoiledNumber of Eggs Boiled2ColorWhiteIN THE BOX1 Egg Master, 5 Skiewers, 1 Packer, 1 Cleaning Brush, 1 Instruction Manual
GENERALBrandGlenModel NumberEGG MASTER 3036Cooking ModesSoft Boiled, Medium BoiledNumber of Eggs Boiled2ColorWhiteIN THE BOX1 Egg Master, 5 Skiewers, 1 Packer, 1 Cleaning Brush, 1 Instruction Manual
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | GLEN |
| Model Name | GL3036 |
| Model Number | GL3036 |
| Number of Eggs Boiled | 2 |
| Number of Eggs Poached | 2 |
| Cooking Modes | Soft Boiled, Medium Boiled |
| Non-stick Coating | Yes |
| Power Consumption | 210 W |
| Weight | 1 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Company Warranty |
| Service Type | On-site Service, Customer needs to call the nearby Authorized Service Center, service engineer will come to the site to get the product repaired or inspected. |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any external accessories (such as battery, cable, carrying bag), damage caused to the product due to improper installation by customer. |
Reviews
There are no reviews yet.