Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | k008(nexus7 asus) |
| Model Name | Nexus 7 2013 |
| Color | Black |
| Connectivity | Wi-Fi Only |
| OS | Android |
| Operating System Version | 4.3 (Jelly Bean) |
| RAM | 2 GB |
| Voice Call | No |
| Display Resolution Type | Full HD |
| Battery Features | 3950 mAh |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon S4 Pro 8064 Quad Core |
| Additional Features | Wireless Charging Orb Support, 10 hrs Battery Life, Miracast Support, Google, Google Play, NFC Support, Stereo Speakers, 2G GSM: 850/900/1800/1900, |
| Display Size | 17.78 cm (7 inch) |
| Sales Package | Manual, Warranty Card, USB Cable, Power Adapter Plug |
| Display Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Primary Camera | 5 megapixels |
| Internal Storage | 32 GB |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| USP | 7 inch Touchscreen, Android v4.3 OS, 1.5 GHz Processor, 5 MP Primary Camera |
| Multi-touch | 10-points Multi-touch |
| Sensors | Ambient Light Sensor, eCompass, G-Sensor, Hall Sensor, Gyroscope |
| Sim Type | No Sim |
| ROM | 32 GB |
| RAM Type | DDR3LM |
| Battery Capacity | 3950 mAh |
| Battery Type | Lithium – Polymer |
Yes |
|
| Secondary Camera | 1.2 megapixels |
| Other Camera Features | Auto Focus, 360 Degree Capture |
| 2G | No |
| 3G | No |
| 3G via Dongle | No |
| 3G Speed | WCDMA: 850/1900/2100 |
| Bluetooth Version | 4 |
| USB | Yes, Micro USB |
| Browser | Android |
| Headphone Jack | 3.5 mm |
| Wi-fi Version | 802.11 a/b/g/n |
| Other Connectivity Features | Micro USB with Slim Port |
| Other Display Features | LED Backlight WUXGA IPS Display, OGS, Full Lamination |
| Display Type | IPS Panel |
| Video Playback | Yes |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| GPS Support | Yes |
| GPS Type | GLONASS |
| Map Support | Google Maps |
| Warranty | 12 months |
| Warranty Period | 12 months |





Reviews
There are no reviews yet.