Description
Graminway Hari Mirch ka Achar is delicious, yummy mustard base pickle, an authentic recipe of green chillies with spices and the sharp bite of mustard oil.. It is perfect for the days when one wants to spice up their taste buds.
Graminway Hari Mirch ka Achar is delicious, yummy mustard base pickle, an authentic recipe of green chillies with spices and the sharp bite of mustard oil.. It is perfect for the days when one wants to spice up their taste buds.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 2 |
| Brand | Graminway |
| Model Name | Hari Mirch Ka Achar Pack of 2 |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Green Chilli |
| Quantity | 400 g |
| Container Type | Glass Bottle |
| Taste | Spicy |
| Organic | No |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Storage Instructions | Store in a Cool & Dry Place |
| Nutrient Content | Use a Clean & Dry Spoon |
| Ingredients | Green chilli, lemon juice, mustard powder, salt, lemon, fennel seeds, turmeric, fenugreek, edible mustard oil, condiments & spices. |
| Country of Manufacture | India |
| Common Name | Hari mirch Ka achar |
| Manufactured By | Jain Agro Foods Private Limited |
| Width | 4 cm |
| Height | 4 cm |
| Depth | 8 cm |
Reviews
There are no reviews yet.