Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Includes 1 Basic Unit, 1 Pulp Container, 1 Juicer Cover, 1 Pusher, 1 Filter Mesh, 1 Instruction Manual with Warranty Card. |
| Power Required | 220 V 50 Hz |
| Revolutions | 13000 RPM |
| Locking System | Yes |
| Material | Plastic 'ABS' |
| Juicer Type | Centrifugal Juicer |
| Non-slip Feet | Yes |
| Seed Collector | No |
| Dry Grinding | No |
| Blending | No |
| Grating | No |
| Mincing | No |
| Chutney Grinding | No |
| Juice Extractor Jar Capacity | 0.5 L |
| Weight | 3.2 kg |
| Other Features | Old Model Updated, 'Value For Money' Product, Compact Design, Overload Protector |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty all over India |
| Warranty Service Type | Asking The Customer To Bring The Product At A Certain Service Center |
| Covered in Warranty | Motor of the Machine |
| Not Covered in Warranty | If Any Of The Component Or Part Is Broken, Then The Customer Need To Pay For The Damage Part To Buy New One |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Month |





Reviews
There are no reviews yet.