Description
Worlds Best Juicer,Money = Benefits,Low Speed, Cold Press,For C&D Use
Worlds Best Juicer,Money = Benefits,Low Speed, Cold Press,For C&D Use
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Hopper, 2 Container, 1 Bowl + 1 Cover, 1 Drum Lid, Includes 1 Basic Unit, 1 Strainer, 1 Juicing Screw, 1 Brush, 1 Instruction Manual with Warranty Card., 1 Pusher, 1 Rotation Wiper |
| Power Required | 230 V 50 Hz |
| Revolutions | 75 RPM |
| Locking System | Yes |
| Material | Plastic 'ABS' |
| Juicer Type | Cold Press/Slow Juicer |
| Non-slip Feet | Yes |
| Seed Collector | No |
| Dry Grinding | No |
| Blending | No |
| Grating | No |
| Mincing | No |
| Chutney Grinding | No |
| Juice Extractor Jar Capacity | 1 L |
| Other Features | World Best Juicer Now In India, Low Speed & Cold Press, Flexibility Of Forward & Backward Movement Of Screw, 90% Extraction, Overload Protector. |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty all over India |
| Warranty Service Type | Asking The Customer To Bring The Product At A Certain Service Center |
| Covered in Warranty | Motor of the Machine |
| Not Covered in Warranty | If Any Of The Component Or Part Is Broken, Then The Customer Need To Pay For The Damage Part To Buy New One |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Month |
| Depth | 23.88 cm |
| Height | 40.89 cm |
| Width | 43.94 cm |
| Weight | 8 kg |
Reviews
There are no reviews yet.