Description
Multi-Purpose Product,Power 550 Watts,4 In 1,For Domestic Use
Multi-Purpose Product,Power 550 Watts,4 In 1,For Domestic Use
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Power Required | 240 V 50 Hz |
| Revolutions | 18000 RPM |
| Locking System | Yes |
| Material | Plastic 'ABS' |
| Juicer Type | Centrifugal Juicer |
| Non-slip Feet | Yes |
| Seed Collector | Yes |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Grating | No |
| Mincing | No |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 1 L |
| Liquidizing Jar Capacity | 1.5 L |
| Chutney Jar Capacity | 0.5 L |
| Other Features | Multi Purpose Product, Power – 550 Watts, 4 In 1, Overload Protector |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty all over India |
| Warranty Service Type | Asking The Customer To Bring The Product At A Certain Service Center |
| Covered in Warranty | Motor of the Machine |
| Not Covered in Warranty | If Any Of The Component Or Part Is Broken, Then The Customer Need To Pay For The Damage Part To Buy New One |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Month |
| Depth | 37.08 cm |
| Height | 36.07 cm |
| Width | 39.88 cm |
| Weight | 6.4 kg |
Reviews
There are no reviews yet.