Description
This uniquely designed Product is made of very fine quality material and comes in various ranges & varieties, hence fulfills the need of all.
This uniquely designed Product is made of very fine quality material and comes in various ranges & varieties, hence fulfills the need of all.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Mixer Grinder, 1 Warranty Card, 1 User manual, 1 Wet Jar (1.5 Litres), 1 Multipurpose Jar (1 Litre), 1 Chutney Jar (0.5 Litre) |
| Power Required | 230 |
| Auto Switch Off | Yes |
| Locking System | No |
| Material | ABS EURO |
| Juicer Type | Centrifugal Juicer |
| Non-slip Feet | Yes |
| Seed Collector | Yes |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Grating | Yes |
| Mincing | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 1.5 |
| Liquidizing Jar Capacity | 1 |
| Chutney Jar Capacity | 0.5 |
| Warranty Summary | Only Motor |
| Warranty Service Type | Contact on Mail or Whatsapp |
| Covered in Warranty | 2 |
| Not Covered in Warranty | Body Parts and Accessories |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 1 Year |
| Depth | 32 cm |
| Height | 27 cm |
| Width | 21 cm |
| Weight | 2 kg |
Reviews
There are no reviews yet.