Description
These uniquely designed electric cooking heater serves the purpose. It comes in various range & variety and hence fulfills the need of all.
These uniquely designed electric cooking heater serves the purpose. It comes in various range & variety and hence fulfills the need of all.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | H.V TRADERS |
| Model Number | 2000 W HEAVY BODY HOTPLATE INDUCTION COOKER HEATER WIT 1 YEAR WARRANTY |
| Power Consumption | 2000W |
| Input Voltage | 220 – 250 V |
| Number of Burners | 1 |
| Hot Plate Type | Coil Hot Plate |
| Power Light Indicator | No |
| Auto Shut Off | No |
| Adjustable Temperature | Yes |
| Width | 15 cm |
| Height | 6 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.4 kg |
| Covered in Warranty | ELEMENT |
| Not Covered in Warranty | DAMAGED |
Reviews
There are no reviews yet.