Description
Ooze H3O Air Series Ve2 With Aerosense And Hepa Cluster 7 Stage Purification Technology, ( Area Coverage – 1000 Sqft )
Ooze H3O Air Series Ve2 With Aerosense And Hepa Cluster 7 Stage Purification Technology, ( Area Coverage – 1000 Sqft )
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | H3O |
| Model Name | AIR series-VE02 |
| Type | Room |
| Filter Type | UV Filter, HEPA, Cold Catalyst Filter, Pre-Filter, Activated Carbon |
| Color | White |
| Shade | White |
| Material | Plastic |
| Coverage Area | 1000 sq ft |
| Water Tank Capacity | 0 L |
| Control Type | Direct, Remote |
| Suitable For | Office, Room |
| Technology Used | HEPA |
| Air Flow Level | 900 km/hr |
| Number of Speed Settings | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | Yes |
| UV Lamp | Yes |
| Clean Air Delivery Rate | 250 CMH |
| Ozone Output | NA mg/hr |
| Humidifier | Yes |
| Other Performance Features | Adjustable Fan -No, Retractable Cord -No |
| Indicators | NA |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | No |
| Display Type | LED |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Other Convenience Features | Display LED |
| Power Requirement | NA |
| Power Consumption | 80 W |
| Other Power Features | NA |
| Noise Level | 29 dB |
| Operating Temperature | WINTER/SUMMER degree C |
| Retractable Cord | Yes |
| Adjustable Fan | Yes |
| Certification | Cb IECEE |
| Other Features | Operating Temperature Degree C degree C |
| Width | 25 cm |
| Height | 72 cm |
| Depth | 65 cm |
| Weight | 11 kg |
| Other Dimensions | Width 37 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Company Domestic Warranty |
| Covered in Warranty | Motor |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any external accessories (such as battery, cable, carrying bag), damage caused to the product due to improper installation by customer, normal wear and tear to magnetic heads, audio, video, laser pick-ups and TV picture tubes, pane |
| Warranty Service Type | Repair |
Reviews
There are no reviews yet.