Description
H3O, Indias leading an air quality management company focuses on technology innovation and products to improve quality of air and help people breathe pure
H3O, Indias leading an air quality management company focuses on technology innovation and products to improve quality of air and help people breathe pure
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | H3O |
| Model Name | VE04 |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Cold Catalyst Filter, Pre-Filter |
| Color | White |
| Shade | White |
| Material | Plastic |
| Coverage Area | 970 sq ft |
| Water Tank Capacity | 3 L |
| Control Type | Remote |
| Suitable For | Office, Room |
| Technology Used | NA |
| Air Flow Level | 30 km/hr |
| Number of Speed Settings | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | Yes |
| UV Lamp | Yes |
| Clean Air Delivery Rate | 250 CMH |
| Humidifier | Yes |
| Other Performance Features | NA |
| Indicators | NA |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Display Type | Na |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Other Convenience Features | Na |
| Power Requirement | NA |
| Power Consumption | 95 W |
| Other Power Features | NA |
| Noise Level | 30 dB |
| Operating Temperature | NA degree C |
| Retractable Cord | Yes |
| Adjustable Fan | Yes |
| Certification | CB IECEE |
| Other Features | NA |
| Width | 23 cm |
| Height | 62 cm |
| Depth | 56 cm |
| Weight | 10 kg |
| Other Dimensions | NA |
| Warranty Summary | 1 Year Company Domestic Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any external accessories (such as battery, cable, carrying bag), damage caused to the product due to improper installation by customer, normal wear and tear to magnetic heads, audio, video, laser pick-ups and TV picture tubes, pane |
| Warranty Service Type | Repair |
Reviews
There are no reviews yet.