Description
Good quality chimney for you
Good quality chimney for you
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. |
| Brand | Hafele |
| Model Number | Curve 60X |
| Brand Color | Black |
| Finish | Matt Black |
| Shape | Pyramid |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Glass |
| Air Suction Capacity | 800 CMH |
| Control Panel Type | Touch Control with Digital LED Display |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220 – 240 V |
| Engine Power | 210 |
| Height | 47 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 32 cm |
| Weight | 13.5 kg |
| Warranty Summary | 1 year from the date of purchase |
| Service Type | Please call on toll free customer care number 1800 266 6667 first. Service engineer visit can be arranged. |
| Covered in Warranty | The warranty is limited to functional parts only, i.e. it includes the electrical and mechanical parts only. Please refer warranty manual for more details. |
| Not Covered in Warranty | The warranty does not cover any plastic, rubber, glass, acrylic parts and any accessories external to the system or supplied by external party. The warranty does not include periodic check-ups, maintenance and repair or replacements of parts due to wear and tear. Please refer warranty manual for more details. |
Reviews
There are no reviews yet.