Description
Haier 7 kg Fully Automatic Front Load with In-built Heater Champaign gold (HW70-BD12636GNZP)
Haier 7 kg Fully Automatic Front Load with In-built Heater Champaign gold (HW70-BD12636GNZP)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | 1 Washing Machine, User Manual, Components of the Water Inlet Hose,Warranty Card |
| Brand | Haier |
| Model Name | HW70-BD12636GNZP |
| Function Type | Fully Automatic Front Load |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| In-built Heater | Yes |
| Color | Gold |
| Shade | Champaign gold |
| Installation & Demo | Authorised Service Engineer will install the Washing Machine, make it operational and explain the below details. 1. How to Use, 2. Features,3. Do's and Dont's. |
| Warranty Summary | 2 years on product; 10 years on motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty, This also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet Pipe, Lint Filter, Steel Cabinet |
| Warranty Service Type | On Site |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Digital Display | Yes |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 85 cm |
| Depth | 46 cm |
| Weight | 50 kg |
Reviews
There are no reviews yet.