Description
Havells AP40 Portable Room Air Purifier, White, Black
Havells AP40 Portable Room Air Purifier, White, Black
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | HAVELLS |
| Model Name | AP40 |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Cold Catalyst Filter, Pre-Filter, Activated Carbon |
| Color | Black, White |
| Shade | Black, White |
| Material | ABS |
| Coverage Area | 755 sq ft |
| Suitable For | Room, Office, House |
| Air Flow Level | 350 CMH |
| Number of Speed Settings | 3 |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Display Type | LED |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Requirement | 240 |
| Power Consumption | 80 W |
| Other Features | PM 2.5, 5 Stages of Filtration for Superior Efficiency, True Hepa Technology, Filtration Upto 0.3 Micron |
| Width | 26 cm |
| Height | 72 cm |
| Depth | 42.5 cm |
| Weight | 8.2 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty |
| Covered in Warranty | All Internal Machineryis Covered in the Warranty |
| Not Covered in Warranty | Filters are Not Covered in the Warranty |
| Warranty Service Type | On-site |
Reviews
There are no reviews yet.