Description
Havells AP58 Portable Room Air Purifier, White, Black
Havells AP58 Portable Room Air Purifier, White, Black
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | HAVELLS |
| Model Name | AP58 |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Humidifier, Ionizer, UV Filter, Cold Catalyst Filter, Pre-Filter, Activated Carbon |
| Color | Black, White |
| Shade | Black, White |
| Material | ABS |
| Coverage Area | 958 sq ft |
| Control Type | Buttons |
| Suitable For | Room, Office, House |
| Air Flow Level | 500 CMH |
| Number of Speed Settings | 8 |
| Ionizer | Yes |
| Other Performance Features | Havells AP58 Portable Room Air Purifier, White, Black |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Display Type | LED |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Other Convenience Features | Havells AP58 Portable Room Air Purifier, White, Black |
| Power Requirement | 240 |
| Power Consumption | 85 W |
| Other Features | PM 2.5, 9 Stages of Filtration for Superior Efficiency, True Hepa Technology, Filtration Upto 0.3 Micron |
| Width | 30 cm |
| Height | 73.5 cm |
| Depth | 47 cm |
| Weight | 10.8 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty |
| Covered in Warranty | All Internal Machinery is Covered in the Warranty |
| Not Covered in Warranty | Filters are Not Covered in the Warranty |
| Warranty Service Type | On-site |
Reviews
There are no reviews yet.