Description
havells plus electric rice cooker 2.8l
havells plus electric rice cooker 2.8l
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | E COOK PLUS 2.8L |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 2.8 L |
| Total Pan Capacity | 1 L |
| Functions | Cooking, Steaming |
| Material | Polypropylene |
| Lid Material | Aluminium |
| Sales Package | 1 |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Soup Making | Yes |
| Cooking | Yes |
| Detachable Power Cord | Yes |
| See Through Glass Top Lid | No |
| Spatula | Yes |
| Power Requirement | 220 |
| Power Consumption | 350 W |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Thermal Fuse | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Cooking Pan | Non Stick |
| Width | 33 cm |
| Height | 28 cm |
| Depth | 33 cm |
| Weight | 2 kg |
| Warranty Summary | 2years manufctruing warranty |
| Warranty Service Type | on site |
| Covered in Warranty | cooker |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.