Description
Mixer Grinder,750 W Motor Power,3 Speed Settings,3 Jars
Mixer Grinder,750 W Motor Power,3 Speed Settings,3 Jars
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Base Motor, Juicer Blade, Grinder Jar with Blade and Top Lid, Juicer Blender Jar with Removable Filter, Liquidizing Jar Lid, Jar Handle, Liquidizing Jar, Main Unit, Speed / Pulse Selector Knob, Chutney Jar Lid, Chutney Jar, Dry Jar, Dry Jar Lid, Jar Base / Collar, Blades, Spatula and User Manual |
| Power Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Revolutions | 18000 RPM |
| Auto Switch Off | Yes |
| Material | ABS |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 1.2 L |
| Liquidizing Jar Capacity | 1.5 L |
| Chutney Jar Capacity | 0.5 L |
| Other Features | 750 W Heavy Duty Motor, Cord: PVC 1.4 m Long with 6 Amps 3 Pin Plug, Rating: 60 mins, Built-in Overload Protector for Motor Safety, Dimensions: 295 (L) x 195 (W) x 260 (H) mm, Top Lid: Break Resistant Polycarbonate Jar Dome Cover and Lid, Stabilising Feature: Vacuum Feet to Prevent Movement of Grinder While it is Running, Flow Breaker: Flow Breakers in Jars for Better Performance |
| Warranty Summary | 2 Years Manufacturer Warranty |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| Weight | 2.5 kg |
Reviews
There are no reviews yet.