Description
Havells RT1400 Induction Cooktop, Black, Gold, Push Button
Havells RT1400 Induction Cooktop, Black, Gold, Push Button
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop, Instruction Manual, Pressure Cooker with Accessories |
| Brand | HAVELLS |
| model_name | GHCICDHK140 |
| Model | RT1400 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black, Gold |
| Body Material | Micro-crytsal Plate Body |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | 4 |
| Display | LED Display |
| Timer | Yes |
| Timer setting | 2 hrs |
| Elements on Cooktop | 1 Induction Burner |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1400 W |
| Power Input | AC 220 – 230 V, 50 Hz |
| Height | 6.4 cm |
| Width | 25.8 cm |
| Weight | 3.9 kg |
| Service Type | Customer Needs to Call on Toll Free No. – 1800110303 |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty from the Date of Purchase |
| Covered In Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered In Warranty | Physical Damages |
Reviews
There are no reviews yet.