Description
Thaler Health Pure Pvt Ltd IS Leading Brand in Kitchen Appliances . Blism Is a premium Product with 180 w motor along with baffle filter and auto clean technology which provide 1100m3/h
Thaler Health Pure Pvt Ltd IS Leading Brand in Kitchen Appliances . Blism Is a premium Product with 180 w motor along with baffle filter and auto clean technology which provide 1100m3/h
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | Health Pure |
| Model Number | B Slim Auto-Clean ( 60 cm, Baffle Filter, Auto-Clean ) |
| Brand Color | silver |
| Finish | stainless Steel |
| Shape | rectangular |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 1100 CMH |
| Control Panel Type | touch |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | B Slim Auto-Clean ( 60 cm, Baffle Filter, Auto-Clean ) |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| In-built Lights | Yes |
| Light Type | led |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 230v |
| Engine Power | 178 |
| Height | 51 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 15 kg |
| Power Saving Mode | Yes |
| Auto Start Function | Yes |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | one year by manufacturer |
| Service Type | na |
| Covered in Warranty | panel and motor |
| Not Covered in Warranty | damaged, broken and watered damaged products |
Reviews
There are no reviews yet.