Description
rex Push with dj Boat comes with baffle filter and having a motor with 180w with genrates a suction of 1100m3/h
rex Push with dj Boat comes with baffle filter and having a motor with 180w with genrates a suction of 1100m3/h
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | Health Pure |
| Model Number | Rex Push DJ ( 60 cm with push button , Baffle Filter, 1100m3/h |
| Brand Color | silver |
| Finish | stainless Steel |
| Shape | rectangular |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 1100 CMH |
| Control Panel Type | push button |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | Rec Dj |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | Yes |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | led |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 230v |
| Engine Power | 180 |
| Height | 51 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 18 kg |
| Cord Length | 1 m |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | Yes |
| Adjustable Lamps | Yes |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | one year by manufacturer |
| Service Type | service center |
| Covered in Warranty | motor, panel |
| Not Covered in Warranty | broken, tampered and damged things |
Reviews
There are no reviews yet.