Description
Control 4-Way Air Deflection Motorised Vertical Louvers Auto-fill Tank Water Level Indicator Works on Inverter Honey-Comb Pads Complete Shut Louvers Cord Winding Station High Air Delivery
Control 4-Way Air Deflection Motorised Vertical Louvers Auto-fill Tank Water Level Indicator Works on Inverter Honey-Comb Pads Complete Shut Louvers Cord Winding Station High Air Delivery
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Hindware |
| Model Name | Snowcrest Arctic 90 Liter Inverter Compatible Desert Air Cooler |
| Color | BLACK AND WHITE |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Water Tank Capacity | 90 L |
| Cooling Coverage Area | 500 sq ft |
| Air Throw Distance | 42 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Power Consumption - Heating | 1 W |
| Technology Used | Mosquito safe |
| Width x Height x Depth | 40 cm x 136 cm x 67 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | Electrical Parts and Components Only |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.