Description
VERY ATTARACTIVE CHIMNEY
VERY ATTARACTIVE CHIMNEY
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Hindware |
| Model Number | ALICIA 60 |
| Brand Color | S.S |
| Finish | METALIC |
| Shape | SQUARE |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 1200 CMH |
| Control Panel Type | TOUCH |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | ALICIA 60 |
| Color | Silver |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | Yes |
| Noise Level | 58 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 180 |
| Engine Power | 180 |
| Height | 24 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 18 cm |
| Weight | 15 kg |
| Launch Year | 2019 |
| Warranty Summary | 1 year Comprehensive and 5 Years on Motor |
| Service Type | TECHNICIAN VISIT |
| Covered in Warranty | YES |
| Not Covered in Warranty | NO |
Reviews
There are no reviews yet.