Description
Maximum Suction: 700 m/hr*, Cassette Filter, Push Button, Control Wall Mount, Type Plastic Blower, Incandescent Lamp, Stainless Steel
Maximum Suction: 700 m/hr*, Cassette Filter, Push Button, Control Wall Mount, Type Plastic Blower, Incandescent Lamp, Stainless Steel
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Hindware |
| Model Number | Clara Neo SS 60 |
| Brand Color | Inox |
| Finish | Stainless Steel |
| Shape | Pyramid Shape |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 700 CMH |
| Control Panel Type | Push Button |
| Ductless | No |
| Filter Type | Cassette Filter |
| Model Name | Clara Neo SS 60 |
| Color | Silver |
| Speed Levels | 3 |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | Incandescent |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | AC 240 V, 50 Hz |
| Motor Power | 65 W |
| Engine Power | 65 |
| Height | 50 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 24.5 cm |
| Weight | 3 kg |
| In-built Oil Collector | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Launch Year | 2017 |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 5 Years Warranty on Motor |
| Service Type | On Site |
| Covered in Warranty | The Warranty Extends to All Parts and any Manufacturing Defect Except Glass, Filters, Bulbs, Electrical Cord, Plug and Fitting Used for Installation |
| Not Covered in Warranty | Filters, Bulbs, Electrical Cord, Plug and Fitting Installations. Damage to Surface Paint or Finish Due to Normal Usage, Alterations, Unauthorized Repairs, Misuse or Negligence in Use of Product |
Reviews
There are no reviews yet.