Description
Hindware kitchen ensemble’s Elena 60 thermal auto clean chimney with stainless steel baffle filters with a powerful 200w motor and high suction capacity of 1000 m3/hr. Experience smoke free cooking in a healthy and fresh kitchen.
Hindware kitchen ensemble’s Elena 60 thermal auto clean chimney with stainless steel baffle filters with a powerful 200w motor and high suction capacity of 1000 m3/hr. Experience smoke free cooking in a healthy and fresh kitchen.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Hindware |
| Model Number | Elena 60 Auto-Clean |
| Brand Color | Black |
| Finish | Powder Coated Matte |
| Shape | T-shaped |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Steel |
| Air Suction Capacity | 1200 CMH |
| Control Panel Type | Soft Touch |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | Elena 60 |
| Speed Levels | 3 |
| Noise Level | 58 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220-240V/50Hz |
| Engine Power | 200 |
| Height | 52 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 47 cm |
| Weight | 16.2 kg |
| Launch Year | 2019 |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 5 Years Warranty on Motor |
| Service Type | On site |
| Covered in Warranty | The Warranty Extends to All Parts and Any Manufacturing Defect Except Glass, Filters, Bulbs, Electrical Cord, Plug and Fitting Used for Installation |
| Not Covered in Warranty | Glass, Filters, Bulbs, Electrical Cord, Plug And Fitting Installations. Damage to Surface Paint or Finish Due to Normal Usage/Alterations/Unauthorized Repairs/Misuse or Negligence in Use of Product |
Reviews
There are no reviews yet.