Description
AVEO INDUCTION COOKTOP Key Features Push Button High Quality Crystal Glass LED Display Auto Shut-off Timer 24 hrs 7 Pre-set Cooking Functions
AVEO INDUCTION COOKTOP Key Features Push Button High Quality Crystal Glass LED Display Auto Shut-off Timer 24 hrs 7 Pre-set Cooking Functions
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction , 1 User Manual |
| Brand | Hindware |
| model_name | AVEO |
| Model | IC100005 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | PLASTIC |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | 7 Pre-set Cooking Functions |
| Display | The LED display not only provides the induction with a modern look with its bright display |
| Timer | 24 Hours Timer Hindware Appliances introduces an elegant range of cooktops with timers. |
| Timer setting | 24 hr |
| Fast Heating | Yes |
| Power Consumption | 1900 W |
| Power Input | 1900w |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 6 cm |
| Width | 35 cm |
| Depth | 28 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Other Features | tEMPERATURE 80 – 270 degree C |
| Service Type | operational limited to company norms |
| Warranty Summary | 1 Year hindware india warranty |
| Covered In Warranty | operational limited to company norms |
| Not Covered In Warranty | Physical Damaged MISUSE |
Reviews
There are no reviews yet.