Description
Hindware Irene White 60cm 1000m3/hr wall mount chimney
Hindware Irene White 60cm 1000m3/hr wall mount chimney
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney, Once product is delivered, Flipkart will communicate the schedule of installation & demo from brand through an SMS and the same information will also be available in your order details page, The Installation & Demo service will be chargeable, All additional accessories that are not part of the package will be charged separately and to be paid directly to the service engineer, Any alterations at site for installation may be chargeable |
| Brand | Hindware |
| Model Number | Irene White |
| Brand Color | White |
| Finish | White Tempered Glass Finish |
| Shape | Hood |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Glass |
| Air Suction Capacity | 1000 CMH |
| Control Panel Type | Digital Display with one touch |
| Ductless | No |
| Filter Type | Cassette Filter |
| Model Name | Irene |
| Color | White |
| In-built Lights | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 210 |
| Engine Power | 210 |
| Height | 47 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 12 kg |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 5 Years Warranty on Motor |
| Service Type | Onsite |
| Covered in Warranty | 1 year Product |
| Not Covered in Warranty | wear and tear |
Reviews
There are no reviews yet.