Description
Maximum Suction: 1000 m/hr* Digital Display with Touch Baffle Filter Energy Efficient LED Lamps Plastic Blower SS Baffle Filter
Maximum Suction: 1000 m/hr* Digital Display with Touch Baffle Filter Energy Efficient LED Lamps Plastic Blower SS Baffle Filter
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Hindware |
| Model Number | MELISA 60 |
| Brand Color | Black |
| Finish | Black Finish |
| Shape | SQUARE |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating |
| Air Suction Capacity | 1000 CMH |
| Control Panel Type | 3 SPEED TOUCH CONTROL |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | MELISA 60 DESIGNER CHIMNEY |
| Color | Black |
| Speed Levels | 1000 |
| Filter Block Indicator | Yes |
| Noise Level | 58 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LEd |
| Dimming Feature | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220 |
| Engine Power | 200 |
| Other Power Features | Energy Efficient LED Lamps |
| Height | 73.5 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 41 cm |
| Weight | 11.2 kg |
| Cord Length | 1 m |
| Power Saving Mode | Yes |
| Auto Start Function | Yes |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Certification | |
| Launch Year | 2019 |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 5 Years on Motor |
| Service Type | On Site Warranty, Customer Needs to Call the Customer Care |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Customer Needs to Call the Customer Care |
Reviews
There are no reviews yet.