Description
This appliance comes with a powerful fan, an efficient motor, and a smartly designed louver mechanism to provide cool air inside your home.
This appliance comes with a powerful fan, an efficient motor, and a smartly designed louver mechanism to provide cool air inside your home.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Hindware |
| Model Name | Snowcrest 50-W |
| Color | Brown |
| Type | Room/Personal |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Powerful Fan |
| Water Tank Capacity | 50 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | 3 |
| Operating Mode | Powerful Fan Mode |
| Air Delivery | 3350 m<sup>3</sup>/hr |
| Air Throw Distance | 35 ft. |
| Motor Speed | 1350 rpm |
| Air Deflection | 4 Ways |
| Body Material | ABS |
| Blower/Fan Material | PP |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | No |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Overflow Indicator | No |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Trolley Support, Auto Fill |
| Power Requirement | AC 230 V – 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Cooler Location | Indoor |
| Width x Height x Depth | 55 cm x 40.94 cm x 66 cm |
| Blower/Fan Diameter | 41 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Domestic Warranty |
| Covered in Warranty | Electrical Parts and Components Only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.