Description
Hindware’s Latest Chimney’s so that you can enjoy a Smoke free cooking experience.
Hindware’s Latest Chimney’s so that you can enjoy a Smoke free cooking experience.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Hindware |
| Model Number | Trevo 90 Auto-Clean |
| Brand Color | Black |
| Finish | Powder Coated |
| Shape | T-Shaped with Curved Glass |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Glass, Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 1200 CMH/m3/h |
| Control Panel Type | Touch |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | Trevo 90 Auto-Clean |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 240 V 50 Hz |
| Engine Power | 200 |
| Height | 67 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 57 cm |
| Weight | 20 kg |
| Launch Year | 2017 |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 5 year Warrenty on Motor. |
| Service Type | On site |
| Covered in Warranty | The Warranty extends to all parts and any manufacturing defect except Glass, Filters, Bulbs, Electrical cord, Plug and Fitting Used for Installation. |
| Not Covered in Warranty | Glass, Filters, Bulbs, Electrical Cord, Plug and fitting Installations. Damage to surface paint or finish due to normal usage/Alterations/Unauthorized repairs/Misuse or Negligence in use of product. |
Reviews
There are no reviews yet.