Description
Hindware zaira 90 filterless
Hindware zaira 90 filterless
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Hindware |
| Model Number | Zaira heat Auto clean |
| Brand Color | black |
| Finish | Glass and hood |
| Shape | Hood |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Glass, Stainless Steel with Powder Coating |
| Air Suction Capacity | 1350 CMH |
| Control Panel Type | Touch |
| Ductless | No |
| Filter Type | Filterless |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220 |
| Engine Power | 220 |
| Height | 70 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 22 kg |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 5 Years Warranty on Motor |
| Service Type | Good |
| Covered in Warranty | For requesting an installation/demo for this product once delivered, please call Hindware customer support directly on 1800-3010-2273 and provide the products model name. For Issues, please contact the brand on – EMAIL:wecare@hindware.co.in. Installation of Chimney is charged extra to customer and needs to be paid directly to the service engineer at the time of Installation. |
| Not Covered in Warranty | Wear & Tear |
Reviews
There are no reviews yet.