Description
Its prepared using 85% of natural red chilli rest included into its pure hande made & natural spices.
Its prepared using 85% of natural red chilli rest included into its pure hande made & natural spices.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 |
| Brand | HMD |
| Model Name | RED CHILLI PICKLE |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Red Chilli |
| Quantity | 300 g |
| Container Type | Glass Bottle |
| Taste | Spicy, Hot, Umami |
| Organic | Yes |
| Dietary Preference | Low Cholesterol, Low Sodium, Gluten Free, Wheat Free |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 72 Months |
| Storage Instructions | Avoid touching your hand, always use spoon, Keep it away from water, Keep it under sunlight by covering it. |
| Nutrient Content | Sodium 10mg, Potassium 0.6mg, Sugar 0mg, Cholesterol 10mg |
| Preservation Process | Red Chilli, Termeric, Mustard Oil, Salt |
| Ingredients | Red Chilli, Mustard Oil, Termeric, Salt |
| Country of Manufacture | INDIA |
| Manufactured By | Hamida Pickle |
| Certification | FSSAI Certified |
| Other Features | Low Cholesterol, Tasty,Spicy,Sugger Free, Pure Organic,Natural |
| Width | 8.6 cm |
| Height | 8 cm |
| Depth | 8.2 cm |
Reviews
There are no reviews yet.