Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Portable Electronic Weighing Scale |
| Model Name | Portable Electronic Weighing Scale |
| Model Number | HE073 |
| Color | Black |
| Display | LCD |
| Display Size | 6 |
| Other Display Features | Digital LCD type |
| Powered By | Battery |
| Power Consumption | 6 W |
| Battery Type | AAA |
| Number of Batteries | 2 |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Other Features | this digital weighing hook can weigh about 50 kgs of luggage. The readings are shown in kilograms, ounces, or pounds on its large LCD screen that lights up to ensure a clear reading. The auto-shutoff function ensures that there's no energy wastage., Auto Power off Function, On / Low Power Alarm, One Touch Button, Overload Indicator |
| Width | 100 mm |
| Height | 50 mm |
| Depth | 0.5 |
| Diameter | 5 mm |
| Platter Width | 5 mm |
| Platter Height | 7.5 |
| Platter Diameter | 5 mm |
| Weight | 50 g |
| Warranty Summary | NA |
| Warranty Service Type | NA |
| Covered in Warranty | NA |
| Not Covered in Warranty | NA |





Reviews
There are no reviews yet.