Description
THIS JAR IS USED FOR HOME PURPOSE ONLY. GOOD QUALITY STAINLESS STEEL BLADES ARE USED FOR FINE GRINDING.IT CAN BE USED FOR GRINDING DRY SPICES ,SEEDS,LENTILS,PULSES,TOMATO PUREE,CORIANDER AND MINT SAUCE AND MANY MORE GRINDINGS
THIS JAR IS USED FOR HOME PURPOSE ONLY. GOOD QUALITY STAINLESS STEEL BLADES ARE USED FOR FINE GRINDING.IT CAN BE USED FOR GRINDING DRY SPICES ,SEEDS,LENTILS,PULSES,TOMATO PUREE,CORIANDER AND MINT SAUCE AND MANY MORE GRINDINGS
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Juice Mixer Grinder |
| Material | Plastic, Steel |
| Warranty Summary | 1 Month |
| Covered in Warranty | NA |
| Not Covered in Warranty | NA |
| Depth | 18 cm |
| Height | 13 cm |
| Width | 13 cm |
| Weight | 0.44 kg |
Reviews
There are no reviews yet.