Description
INDUCTION COOKTOP WITH TOUCH PANEL WITH 3 FLEXIBLE COOKING FUNCTION & 2 FIXED COOKING FUNCTION, INCREASE/DECREASE SWITCH AND COUNTDOWN TIMER.THE COOK TOP IS DESIGNED FOR EASY OF USE
INDUCTION COOKTOP WITH TOUCH PANEL WITH 3 FLEXIBLE COOKING FUNCTION & 2 FIXED COOKING FUNCTION, INCREASE/DECREASE SWITCH AND COUNTDOWN TIMER.THE COOK TOP IS DESIGNED FOR EASY OF USE
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | TOUCH PANEL INDUCTION STOVE, WARRANTY CARD & INSTRUCTION MANUAL |
| Brand | HOMEMAKER -MAKES LIFE EASY |
| model_name | BLACK PEARL PLUS01 |
| Model | TP1001 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | ABS VIRGIN PLASTIC |
| Control | Touch Panel |
| Preset Cooking Menus | WATER &SOUP |
| Display | 4 DIGIT LED DISPLAY |
| Timer | COUNTDOWN TIMER |
| Timer setting | 3 hr |
| Fast Heating | Yes |
| Power Levels | 5 |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Input | 220V/50Hz |
| Cord length | 1.5 m |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 35 cm |
| Width | 28 cm |
| Depth | 6.7 cm |
| Weight | 2 kg |
| Service Type | SERVICE CENTRE WARRANTY |
| Warranty Type | ONLY MANUFACTURING DEFECTS |
| Warranty Summary | DOMESTIC WARRANTY OF ONE YEAR |
| Covered In Warranty | WARRANTY FOR MANUFACTURING DEFECTS ONLY |
| Not Covered In Warranty | BREAKAGE DUE TO MISUSE , SERVICE BY UNAUTHORISED PERSONNEL |
| International Term | 0 |
Reviews
There are no reviews yet.