Description
Room cooler
Room cooler
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| Model Name | 60 |
| Color | White And grey |
| Type | Room/Personal |
| Cooling Media | Honey comb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Water Tank Capacity | 60 L |
| Cooling and Heating | Yes |
| Remote Support | No |
| Star Rating | 0 |
| Cooling Coverage Area | 2280 sq. ft. |
| Speed Control | medium, low, high |
| Operating Mode | Electricity |
| Air Delivery | 2280 m<sup>3</sup>/hr |
| Air Throw Distance | 20 ft |
| Motor Speed | 1350 rpm |
| Air Deflection | Anti clock wise |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Copper |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 1 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | Plastic |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Other Convenience Features | Trolley Support, Ionizer, attractive |
| Power Requirement | 220 |
| Power Consumption - Heating | 230 W |
| Other Power Features | Inveter |
| Technology Used | Latest And honey comb cooling pad |
| Cooler Location | Indoor |
| Other Features | Best air cooler |
| Width x Height x Depth | 39 cm x 69 cm x 36 cm |
| Weight | 17 kg |
| Blower/Fan Diameter | 18 cm |
| Warranty Summary | 1 |
| Covered in Warranty | Motor And pump |
| Not Covered in Warranty | Physical damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.