Description
HEPA Activated Carbon filter
HEPA Activated Carbon filter
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| Model Name | HAC25M1201 W Portable Air purifier (White) |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Activated Carbon |
| Color | White |
| Shade | White |
| Material | ABS Plastic |
| Coverage Area | 323 sq ft |
| Control Type | Touch |
| Suitable For | Room |
| Technology Used | HEPA Carbon |
| Air Flow Level | 250 km/hr |
| Number of Speed Settings | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | No |
| UV Lamp | No |
| Clean Air Delivery Rate | 250 CMH |
| Ozone Output | OZone Free mg mg/hr |
| Humidifier | No |
| Portable | Yes |
| Power Consumption | 53 W |
| Other Power Features | 50HZ, 250v |
| Noise Level | 46 dB |
| Adjustable Fan | Yes |
| Width | 38.2 cm |
| Height | 20.7 cm |
| Depth | 48.6 cm |
| Weight | 6.5 kg |
| Warranty Summary | Manufacturing Defect. |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect. |
| Not Covered in Warranty | Damage is not covered. |
| Warranty Service Type | Manufacturing Defect. |
Reviews
There are no reviews yet.