Description
Type: Room Filter Type: HEPA, Activated Carbon Portable Coverage Area: 323 sq ft Power Consumption: 53 W
Type: Room Filter Type: HEPA, Activated Carbon Portable Coverage Area: 323 sq ft Power Consumption: 53 W
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| Model Name | HAC25M1201W |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Color | Silver |
| Material | ABS Plastic |
| Coverage Area | 323 sq ft |
| Control Type | Touch |
| Suitable For | Home, Office |
| Air Flow Level | 250 CMH |
| Number of Speed Settings | 3 |
| Clean Air Delivery Rate | 250 CMH |
| Ozone Output | Ozone Free mg/hr |
| Humidifier | Yes |
| Portable | Yes |
| Silent Mode | Yes |
| Power Requirement | 220 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 53 W |
| Width | 38.2 cm |
| Height | 20.7 cm |
| Depth | 48.6 cm |
| Weight | 6.5 kg |
| Warranty Summary | 1 Year on Product |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only. |
| Not Covered in Warranty | Warranty shall not cover any damages resulting from reverse engineering, un-authorized adaptations or adjustments to the product. Damages caused to the product due to improper installation by customer will not be covered. Warranty shall not apply to damages caused to the product by accident, lightening, ingress of water, voltage fluctuations, dropping or excessive shock or any external cause beyond Honeywell's control and/or any damage caused due to tampering of the product by an unauthorized agent. Filters are not covered under warranty. |
| Warranty Service Type | On site Warranty, For any Product related issues please email atsmarthomes@honeywell.com or Call Customer care Phone Number-1800 103 4763 |
Reviews
There are no reviews yet.