Description
Wattage: 1000 W Chrome Body G-Coal Cooktop Hot Plate
Wattage: 1000 W Chrome Body G-Coal Cooktop Hot Plate
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 hot plate |
| Brand | HOT BERG |
| model_name | 1000 W Chrome Body G-Coal Cooktop Hot Plate |
| Model | HBG-COIL-526 |
| Type | Radiant Cooktop |
| Color | Silver |
| Body Material | Mild Steel |
| Control | Push Button |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | YES |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1000 W |
| Power Input | 220V-240V |
| Cord length | 1 m |
| Weight | 2 kg |
| Other Body & Design Features | Indian Menu Options, Unique Dual Heat Sensors, Anti-Magnetic Wall, Easy To Maintain |
| Service Type | replacement |
| Warranty Summary | 1 year warrenty for heating element |
| Covered In Warranty | Heating element |
| Not Covered In Warranty | Damaged |
Reviews
There are no reviews yet.