Description
4.0 super senstive touch, android GB, 2.0 MP back & 0.3 MP front camera with flash ,512MB ROM, 256MB RAM, hands free FM radio, dual camera,high speed processor, network gsm+gsm.
4.0 super senstive touch, android GB, 2.0 MP back & 0.3 MP front camera with flash ,512MB ROM, 256MB RAM, hands free FM radio, dual camera,high speed processor, network gsm+gsm.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | Manual, Charger, Handset, USB, Battery |
| Model Name | Mega A44 |
| Color | Black |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Display Size | 6.1 cm (2.4 inch) |
| Resolution | 480 x 800 Pixels |
| Resolution Type | WVGA |
| Display Type | WVGA |
| Operating System | Android Gingerbread 2.3 |
| Processor Type | Spentrum |
| Primary Clock Speed | 1 GHz |
| Internal Storage | 512 MB |
| RAM | 256 MB |
| Expandable Storage | 32 GB |
| Supported Memory Card Type | MicroSD |
| Primary Camera | 2MP Rear Camera |
| Secondary Camera | 0.3MP Front Camera |
| HD Recording | No |
| Full HD Recording | No |
| Supported Networks | UMTS |
| 3G | No |
| Micro USB Port | Yes |
| Mini USB Port | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mini HDMI Port | No |
| USB Connectivity | Yes |
| Audio Jack | 3.5 |
| Battery Capacity | 1500 mAh |
| Width | 65 mm |
| Height | 125.5 mm |
| Depth | 11.2 mm |
Reviews
There are no reviews yet.