Description
This HTC U ULtra is in ‘Refurbished – Superb’ condition. Refurbished – Superb are opened and used products with negligible scratches. These devices have been fully restored, tested and certified to be fully functional by experts.
This HTC U ULtra is in ‘Refurbished – Superb’ condition. Refurbished – Superb are opened and used products with negligible scratches. These devices have been fully restored, tested and certified to be fully functional by experts.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | Handset, Compatible charger with cable |
| Model Number | U Ultra |
| Model Name | U ULtra |
| Color | Sapphire Blue |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | Yes |
| Warranty Summary | Seller warranty of 12 months provided by F1 Info Solutions & Services Pvt Ltd. |
| Warranty Service Type | For warranty claims or any product related issues please email feedback@f1infoservices.com or call toll free number 18001027212 |
| Covered in Warranty | Warranty for Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Physical, Liquid and Electrical Damages Not Covered |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| Display Size | 5.7 inch |
| Resolution | 2560 x 1440 Pixels |
| Operating System | Android Nougat 7.1.1 |
| Processor Core | Quad Core |
| Primary Clock Speed | 2.15 GHz |
| Internal Storage | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Memory Card Slot Type | Hybrid Slot |
| Primary Camera | 12MP |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera | 16MP |
| Network Type | 4G VOLTE, 4G, 3G, 2G |
| Supported Networks | 4G VoLTE, UMTS, GSM, 4G LTE, WCDMA |
| Smartphone | Yes |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
Reviews
There are no reviews yet.