Description
NA
NA
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | Handset, Battery, Traveling Adapter, USB Cable, User Manual |
| Model Number | Z17 |
| Model Name | Z17 |
| Color | Tarnish |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | No |
| Additional Content | Battery, Traveling Adapter, USB Cable, User Manual |
| Display Size | 17.32 cm (6.82 inch) |
| Resolution | 720*1600 |
| Operating System | Android Q 10.0 |
| Processor Type | Octa Core |
| Processor Core | Quad Core |
| Primary Clock Speed | 1.3 GHz |
| Internal Storage | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Expandable Storage | 64 GB |
| Memory Card Slot Type | Hybrid Slot |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera | 13MP Rear Camera |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera | 8MP Front Camera |
| Dual Camera Lens | Secondary Camera |
| Conference Call | Yes |
| Video Call Support | Yes |
| Phone Book | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| Call Records | Yes |
| Logs | Yes |
| Network Type | 4G VOLTE |
| Supported Networks | 4G VoLTE |
| Bluetooth Support | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| USB Tethering | Yes |
| Audio Jack | 3.5 |
| Smartphone | Yes |
| SIM Size | Nano |
| Social Networking Phone | Yes |
| Business Phone | Yes |
| MMS | Yes |
| SMS | Yes |
| SIM Access | 2 |
| Supported Languages | Multi language |
| Games | Yes |
| Series | Z |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Weight | 280 g |
| Warranty Summary | 1 year manufacturing warranty for mobile and 6 months for box accessories |
| Warranty Service Type | 1 Year Domestic Warrantyages |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.