Description
NA
NA
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | Mobile, Battery, Charging Adapter, USB Cable |
| Model Number | Z3 PRO |
| Model Name | Z3 PRo |
| Color | Purple |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | No |
| Display Size | 15.24 cm (6 inch) |
| Resolution | 480 x 960$$Pixels |
| Operating System | Android Q 10.0 |
| Processor Core | Quad Core |
| Primary Clock Speed | 1.3 GHz |
| Internal Storage | 32 GB |
| RAM | 4 GB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera | 8MP Rear Camera |
| Primary Camera Features | Auto focus, Low light sensor, Continuous shots |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera | 5MP Front Camera |
| Secondary Camera Features | Filters, Low light capture, Night mode |
| Conference Call | Yes |
| Hands Free | Yes |
| Video Call Support | Yes |
| Phone Book | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| Call Records | Yes |
| Logs | Yes |
| Network Type | 4G VOLTE |
| Supported Networks | 4G VoLTE |
| Bluetooth Support | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| USB Tethering | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Audio Jack | 3.5 |
| Smartphone | Yes |
| Social Networking Phone | Yes |
| Business Phone | Yes |
| SMS | Yes |
| Supported Languages | Multi |
| Games | yes |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Weight | 300 g |
| Warranty Summary | 12 Months on Smartphone and 6 Months On Accessories |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.