Description
Use this kettle to boil water
Use this kettle to boil water
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Filter Type | High quality finer filter |
| Power Indicator | Yes |
| Lockable Lid | Yes |
| Dry Boil Protection | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Heating Element | Stainless Steel Heating Plate |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 1500 |
| Sales Package | 1 |
| Other Features | Use this kettle to boil water |
| Cord Length | 1 m |
| Weight | 1 kg |
| Warranty Summary | 1 Year domestic warranty |
| Warranty Service Type | Customer will have to send the unit to service center |
| Covered in Warranty | 1 year warranty for full unit |
| Not Covered in Warranty | External damage and accessories not covered under warranty |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.