Description
IFB Senator VXS 8 Kg Fully Automatic Front Loading Washing Machine Silver
IFB Senator VXS 8 Kg Fully Automatic Front Loading Washing Machine Silver
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | IFB |
| Brand | IFB |
| Model Name | Senator VXS |
| Function Type | Fully Automatic Front Load |
| Energy Rating | 5 |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Fully Automatic |
| Maximum Spin Speed | 1198 RPM |
| In-built Heater | Yes |
| Color | Silver |
| Dryer Type | Spin |
| Dryer Capacity | 8 kg |
| Maximum Temperature | 95 degree C |
| Water Level Selector | Yes |
| Water Level Settings | 4 |
| Water Consumption | 8.9 L |
| Wash Cycle Duration | 40 min |
| Spin Cycle Duration | 30 min |
| Shade | SILVER |
| Technology Used | Ball Valve Technology |
| Installation & Demo | Authorised Service Engineer will install the Washing Machine, make it operational and explain the below details. 1. How to Use, 2. Features,3. Do's and Dont's. |
| Warranty Summary | 4 Years |
| Covered in Warranty | 4 Years |
| Not Covered in Warranty | 1 |
| Warranty Service Type | 4 Years manufacturer warranty |
| Wash Program Types | 14 – Express Wash, Sports wear, Cortains, Uniform, Cotton Normal, Cotton Eco Plus, Synthetic Daily, Baby Wear, Cradle Wash, Anti-Algren, Spin Dry Clean |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Hot Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Other Wash Modes | 3D Wash System, ExpressWash |
| Outer Body Material | Stainless steal |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Transparent Window Display | Yes |
| Wheel Support | No |
| Other Body Features | Door ColourDouble tone/Chrome/Black, Body ColourSilver, DisplayLED 7 Segment, Controller TypeTouch |
| Digital Display | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Display Features | LED 7 Segment |
| Preset Timer | Yes |
| Wrinkle Prevention | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Memory Backup | No |
| Other Convenience Features | Self Diagnosis, High low voltage protection, Auto Imbalance Vibration Control, Child Lock, Protective Rat Mesh |
| Power Requirement | 220, 240 |
| Wash Motor Rating | 240 W |
| Spin Motor Rating | 200 W |
| Heater Element Rating | 100 W |
| Operating Current | 50 A |
| Other Power Features | Single Phase, 50, 16 |
| Noise Level Wash | 3 dB |
| Noise Level Spin | 3 dB |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Lock | No |
| Auto Power Off | No |
| Other Features | Ball Valve Technology |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 87.5 cm |
| Depth | 62.3 cm |
| Door Diameter | 51.5 cm |
| Door Width | 43.4 cm |
| Door Opening | 360 degree |
| Cord Length | 2.5 m |
| Weight | 78 kg |
| Other Dimensions | 23.54, 23.85, 34.45 |
Reviews
There are no reviews yet.