Description
IFB 9.5 Kg Fully-Automatic Top Loading Washing Machine (TL-SDIN9.5kg, Grey)
IFB 9.5 Kg Fully-Automatic Top Loading Washing Machine (TL-SDIN9.5kg, Grey)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | main product, Water Inlet Pipe, Drain Hose |
| Brand | IFB |
| Model Name | TL-SDIN 9.5KG AQUA |
| Function Type | Fully Automatic Top Load |
| Energy Rating | 4 |
| Washing Capacity | 9.5 kg |
| Washing Method | Fully Automatic |
| Maximum Spin Speed | 720 RPM |
| In-built Heater | Yes |
| Color | Silver |
| Dryer Type | Spin |
| Dryer Capacity | 9.5 kg |
| Maximum Temperature | 60 degree C |
| Water Level Selector | Yes |
| Water Level Settings | 4 |
| Water Consumption | 16 L |
| Wash Cycle Duration | 30 min |
| Spin Cycle Duration | 45 min |
| Shade | Silver |
| Technology Used | State-of-the-art heater |
| Installation & Demo | Authorised Service Engineer will install the Washing Machine, make it operational and explain the below details. 1. How to Use, 2. Features,3. Do's and Dont's. |
| Warranty Summary | 4 |
| Covered in Warranty | Onsite |
| Not Covered in Warranty | No |
| Warranty Service Type | 10 Years Warranty On Motor |
| Wash Program Types | 12 – Sari, Jeans, Blankets, Delicates, Sports Wear, Aqua Conserve, Smart Sense, Baby Wear, Hygiene +, Silent, Express, Favourite, Tub Clean |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Hot Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Other Wash Modes | 3D Wash System |
| Outer Body Material | Stainless steal |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Transparent Window Display | Yes |
| Wheel Support | No |
| Other Body Features | Door ColourDouble tone/Chrome/Black, Triadic Pulsator |
| Digital Display | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Display Features | LED 7 Segment |
| Preset Timer | Yes |
| Wrinkle Prevention | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Memory Backup | No |
| Other Convenience Features | Self Diagnosis |
| Power Requirement | 220 |
| Wash Motor Rating | 240 W |
| Spin Motor Rating | 220 W |
| Heater Element Rating | 0 W |
| Width | 62 cm |
| Height | 108 cm |
| Depth | 82 cm |
| Weight | 15 kg |
Reviews
There are no reviews yet.