Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 OTG, Aluminium Anodized Baking Pan, Cromed Wire Rack, Crumb Tray, Tray Handle, Instruction Manual, Warranty Card |
| Brand | Inalsa |
| Model Number | Master Chef 16 BK |
| Model Name | Master Chef BK |
| Capacity | 16 L |
| Rotisserie | No |
| Color | Black, Silver |
| Shade | Black, Silver |
| Rotisserie Type | No |
| Control Panel | Dial |
| Cavity Material | Powder Coated CRCA |
| Timer | Yes |
| Temperature Control Range | 100 – 250 (degree C) degree C |
| Auto Menu | No |
| Number Of Auto Menu | 0 |
| Power Consumption | 1300 w |
| Power Requirement | AC 220 – 240 V |
| Width | 42.5 cm |
| Height | 26.9 cm |
| Depth | 30.6 cm |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty Provided by the Manufacturer from Date of Purchase |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Any Damages or Defects in Product Arising due to Wrong Usage or Normal Wear and Tear |





Reviews
There are no reviews yet.