Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Main Unit, Enamel Baking Pan, Grill Tray, Crumb Tray, Tray Handle, Instruction Manual, Warranty Card with Recipes |
| Brand | Inalsa |
| Model Number | Quick Chef 16BK |
| Model Name | Quick Chef 16BK |
| Capacity | 16 L |
| Rotisserie | No |
| Body Material | Rust Proof Powder Coated Body |
| Color | Black, Silver |
| Shade | Black |
| Rotisserie Type | NA |
| Control Panel | Knob Controls |
| Cavity Material | Stainless Steel |
| Timer | Yes |
| Temperature Control Range | 100 – 250 DegreeC |
| Maximum Timer Limit | 60 mins |
| See-through Door | Yes |
| Auto Menu | No |
| Number Of Auto Menu | 0 |
| Power Consumption | 1300 W |
| Power Requirement | AC 220 – 240 V, 50/60 Hz |
| Width | 42.5 cm |
| Height | 26.9 cm |
| Depth | 30.6 cm |
| Weight | 3.6 kg |
| Other Features | Unique Inbuilt Crumb Tray, 60 Minutes Timer with Bell Ring, 4 Stage Heat Selection |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty from the Date of Purchase |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Any Damage or Defect in Product Arising Due to Wrong Usage or Normal Wear and Tear are Not Covered in Warranty |





Reviews
There are no reviews yet.