Description
Always allow for CROSS-VENTILATION in your area / room, else cooler won’t work effectively Effective Honeycomb Cooling Pads
Always allow for CROSS-VENTILATION in your area / room, else cooler won’t work effectively Effective Honeycomb Cooling Pads
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Lonik |
| Model Name | LTPL-AVIS-MINI |
| Color | White |
| Type | Room/Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Water Tank Capacity | 9 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Cooling Coverage Area | 100 sq. ft. |
| Speed Control | manual |
| Air Throw Distance | 10 ft. |
| Body Material | ABS Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Power Requirement | 120W |
| Power Consumption - Heating | 120 W |
| Cooler Location | Indoor |
| Width x Height x Depth | 24 cm x 50 cm x 25 cm |
| Weight | 5 kg |
| Warranty Summary | 1 Year manufacturer warranty against any manufacturing defects |
| Covered in Warranty | manufacturer defects |
| Not Covered in Warranty | physical damage |
| Warranty Service Type | free part supply |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.