Description
The Magic hand blender has a powerful motor with 17000 RPM that consumes 250 watts of power. It requires the standard 220-240 volts to operate. Make sure that your kitchen has the adequate requirements, so as to ensure easy blending.
The Magic hand blender has a powerful motor with 17000 RPM that consumes 250 watts of power. It requires the standard 220-240 volts to operate. Make sure that your kitchen has the adequate requirements, so as to ensure easy blending.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Unit Hand Blender, 3 Multifunctional Stainless Steel Blaeds, Wall Hanging Bracket |
| Model | Easy Blend |
| Series | Easy Blend |
| Body Material | Steel |
| Blade Material | Steel |
| Blending | Yes |
| Stirring | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Cord Length | 1 m |
| Width | 10 cm |
| Height | 35 cm |
| Depth | 10 cm |
| Weight | 0.8 kg |
| Service Type | Offsite |
| Warranty Summary | Warranty on motor |
| Covered In Warranty | Warranty on motors only |
| Not Covered In Warranty | Physical damage not covered in warranty. |
| Domestic Warranty | 1 |
Reviews
There are no reviews yet.