Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | MAITRI ENTERPRISE |
| Model Name | EGG BOILER/COOKER |
| Model Number | 2 layer Egg Boiler and Steamer for Home (Multicolor, 14 Eggs) |
| Number of Eggs Boiled | 14 |
| Number of Eggs Poached | 14 |
| Number of Layers | 2 |
| Cooking Modes | Soft Boiled |
| Material | Plastic |
| Non-stick Coating | Yes |
| Automatic Shut-off | No |
| Built-in Cord Storage | No |
| Reheating | Yes |
| Water Free | No |
| See-through Cover | No |
| Power Requirement | 220 -260 V , 50-60 Hz |
| Power Consumption | 350 W |





Reviews
There are no reviews yet.